History


The OWF was established on November 6th, 1980, in Melbourne, Australia. At the time the Inaugural Meeting was attended by the then General Secretary of the IWF, Dr. Tamas Ajan.

The first President elected was Mr. Les Martyn from Australia and the first General Secretary was Mr. Bruce Cameron from New Zealand. Since 1980 with the exception of 1983, 91 and 95, annual championships have been held.

In 1993 in Nauru the first South Pacific Championships were held together with the Oceania Championships. Ever since the two Championships have been held simultaneously.

The biggest Oceania and South Pacific Championships so far was held in Nauru in 1998 where the President and General Secretary of the IWF, the President and General Secretary of the Commonwealth Weightlifting Federation and the President and General Secretary of the OWF were all in attendance.

For the first time in its history, the Championships were telecast live throughout the Pacific by SPN.

In 1997 the first Oceania and South Pacific Junior Championships was organised in Melbourne, Australia.

In 2010 the first Oceania and South Pacific Youth Championships was organised in Suva – Fiji.

OWF Board


TERM PRESIDENT GENERAL SECRETARY
80 - 83 Mr Les Martyn MBE (AUS) Mr Bruce Cameron (NZL)
83 - 84 Mr Lyn Jones (AUS) Mr Bruce Cameron (NZL)
84 - 88 Mr Lyn Jones (AUS) Mr Bruce Cameron (NZL)
88 - 92 Mr Lyn Jones (AUS) Mr Bruce Cameron (NZL)
 
TERM PRESIDENT GENERAL SECRETARY ASSISTANT SECRETARY
92 - 96 Seiuli Paul Wallwork (SAM) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mr Martin Leach (AUS)
96 - 00 Seiuli Paul Wallwork (SAM) Mr Paul Coffa MBE (AUS) 96-98:
Mr Martin Leach (AUS)
98-00:
Mr Matthew Curtain (AUS)
00 - 04 Seiuli Paul Wallwork (SAM) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mr Matthew Curtain (AUS)
04 - 08 Seiuli Paul Wallwork (SAM) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mr Matthew Curtain (AUS)
08 - 12 Hon Marcus Stephen (NRU) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mr Matthew Curtain (AUS)
12 - 16 Hon Marcus Stephen (NRU) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mr Trent Dabwido (NRU)
16 - 20 Hon Marcus Stephen (NRU) Mr Paul Coffa MBE (AUS) Mrs Lilly Coffa (AUS)
 
TERM 1ST VICE PRESIDENT VICE PRESIDENTS EXECUTIVE BOARD MEMBERS
92 - 96 Mr Milan Cukovic (GUM) Mr Lawrence Stephen (NRU) Mr Barry Hughes (PNG)
96 - 00 Mr Lawrence Stephen (NRU) Mr Albert Mailo (ASA) Mr Garry Marshall (NZL)
00 - 04 Mr Lawrence Stephen (NRU) Mr Garry Marshall (NZL) Mr Quake Raddock (FIJ)
04 - 08 Mr Tony Hole (COK) Mr Robert Grimaldi (NCL) Hon Marcus Stephen (NRU)
08 - 12 Mr Tony Hole (COK) Mr Ronald Frere (NCL) Mr Frank Robby (PNG)
12 - 16 Mr Jerry Wallwork (SAM) Mr Samuel Pera (COK) Mr Manuel Minginfel (FSM)
    Mr Frank Robby (PNG) Mr Kokoria Iabeta (KIR)
      Mr Phil Maunder (AUS)
16 - 20 Mr Jerry Wallwork (SAM) Ms Luisa Peters (COK) Mr Manuel Minginfel (FSM)
    Mr Frank Robby (PNG) Mr Kokoria Iabeta (KIR)
    Mr Garry Marshall (NZL) Mr Phil Maunder (AUS)

Oceania Championship Hosts

Youth Championships

YEAR CITY COUNTRY
2010 Suva Fiji
2011 Darwin Australia
2012 Apia Samoa
2013 Brisbane Australia
2014 Mont Dore New Caledonia
2015 Port Moresby Papua New Guinea
2016 Suva Fiji
2017 Gold Coast Australia
2018 Mont Dore New Caledonia
Junior Championships

YEAR CITY COUNTRY
1997 Melbourne Australia
1998 Suva Fiji
1999 Auckland New Zealand
2000 Sunshine Coast Australia
2001 Tarawa Kiribati
2002 Melbourne Australia
2003 Niue Niue
2004 Suva Fiji
2005 Darwin Australia
2006 Apia Samoa
2007 Darwin Australia
2008 Auckland New Zealand
2009 Darwin Australia
2010 Suva Fiji
2011 Darwin Australia
2012 Apia Samoa
2013 Brisbane Australia
2014 Mont Dore New Caledonia
2015 Port Moresby Papua New Guinea
2016 Suva Fiji
2017 Gold Coast Australia
2018 Mont Dore New Caledonia
Senior Championships

YEAR CITY COUNTRY
1980 Melbourne Australia
1981 Brisbane Australia
1982 Apia Samoa
1983 Nil Nil
1984 Papeete Tahiti
1985 Auckland New Zealand
1986 Noumea New Caledonia
1987 Canberra Australia
1988 Papeete Tahiti
1989 Auckland New Zealand
1990 Melbourne Australia
1991 Nil Nil
1992 Auckland New Zealand
1993 Nauru Nauru
1994 Guam Guam
1995 Nil Nil
1996 Apia Samoa
1997 Wellington New Zealand
1998 Nauru Nauru
1999 Melbourne Australia
2000 Nauru Nauru
2001 Auckland New Zealand
2002 Suva Fiji
2003 Nuka'alofa Tonga
2004 Suva Fiji
2005 Melbourne Australia
2006 Apia Samoa
2007 Apia Samoa
2008 Auckland New Zealand
2009 Darwin Australia
2010 Suva Fiji
2011 Darwin Australia
2012 Apia Samoa
2013 Brisbane Australia
2014 Mont Dore New Caledonia
2015 Port Moresby Papua New Guinea
2016 Suva Fiji
2017 Gold Coast Australia
2018 Mont Dore New Caledonia

Oceania International Technical Officials


Australia - CAT I

Alexander Croot

Barry Harden

Bob Henderson

Boris Kayser

Chris Michelopoulos

Coral Quinell

Craig Wegert

Danielle Waller

Debbie Smith

Debra Keelan

Ian Moir

Jenny Sanchez

John Hanlon

John Way

Julian Jones

Julio Melo

Karekin Simonian

Kylie Booth

Lawrie Townsend

Leo Ryan

Lilly Coffa

Lyn Jones

Mary Macken

Matthew Curtain

Maurie Carmichael

Michael Keelan

Max Ryan

Milos Trnka

Paul Coffa

Pedro Sanchez

Phil Maunder

Ralph Cashman

Robert Kennedy

Sam Coffa

Shockr Fallah

Yurik Sarkisian

Vicki Brady

 

Australia - CAT II

Amanda Miller

Angela Wydall

Ange Kenos

Anthony Villanti

Barrie Gilbert

Bowen Stuart

Charles Quagliata

Deb Oliver

Erika Yamasaki

Gino Fratangelo

Graeme Harper

Guy Gregory Haff

Jacqie White

Julie Davis

Jessica Edge

Kevin White

Kelly Rau

Leanne Goldsworthy

Leanne Springer

Lesley Moyle

Luke Borreggine

Martin Leach

Miles Wydall

Robert Gotts

Robert Mitchell

Robyn Hall

Blagoi Blagoev

Robert Edmond

Robert Kabbas

Robyn Turnor

Ron Jackson

Stephen Lele

Steven Tikkanen

Tony Campbell-Cowie

 

 

American Samoa

Lopesi Fa'agi - CAT II

Cook Islands

Luisa Peters - CAT II

FSM

Manuel Minginfel - CAT II

Fiji

Della Vakuruivalu - CAT I

Guam

Edga Molinos - CAT II

Kiribati

Kokoria Iabeta - CAT II

Marshall Islands

Terry Sasser - CAT II

Nauru

Marcus Stephen - CAT I

Trent Dabwido - CAT I

Dominic Cain - CAT I

Nita Uera - CAT II

Sheeva Cook - CAT II

New Caledonia

Robert Grimaldi - CAT II

Soane Mafutuu - NAT

New Zealand

Bruce Cameron - CAT I

Garry Marshall - CAT I

Tony Ebert - CAT I

Danny Nemani - CAT II

New Zealand

Lyn Cameron - CAT I

Jeni Ebert - CAT I

Barbara Grieve - CAT I

Keisha-Dean Soffe - CAT I

Niue

Alan Tano Puleosi - CAT I

Palau

Stevick Patris - CAT II

PNG

Iwila Jacobs - CAT II

Dika Toua - CAT II

Samoa

Seiuli Paul Wallwork - CAT I

Jerry Wallwork - CAT I

Solomon Islands

Leslie Ata - CAT II

Jenly Wini - CAT II

Tuvalu

Logona Esao - CAT II

Wallis & Futuna

Alone Kaiklekofe - NAT

Copyright 2019 by Oceania Weightlifting Federation